Universitatea Cluj vs Rapid se joacă luni, 12 octombrie 2026, de la ora 21:00, pe Cluj Arena din Cluj Napoca, în etapa 11 din SuperLiga. Mai jos sunt cotele curățate de marjă și probabilitățile care rezultă din ele.
Pe scurt, piața înclină spre Rapid, cu o probabilitate de 36.9% după eliminarea marjei, iar totalul de goluri așteptat este de 2.58.
18+ | Conținut informativ și de divertisment. Cifrele din acest articol sunt estimări statistice derivate din cotele pieței. Nu sunt certitudini, nu sunt sfaturi financiare și niciun rezultat sportiv nu poate fi prezis. Prin urmare, joacă doar sume pe care ți le permiți să le pierzi și oprește-te când nu mai este distractiv. Ajutor gratuit și confidențial la jocresponsabil.ro, iar lista operatorilor licențiați este publicată de ONJN.
Universitatea Cluj vs Rapid: datele partidei
| Detaliu | Informație |
|---|---|
| Competiție | SuperLiga (România), etapa 11 |
| Data și ora | luni, 12 octombrie 2026, ora 21:00 |
| Stadion | Cluj Arena, Cluj Napoca |
| Cote 1 / X / 2 | 2.62 / 3.2 / 2.6 |

Cotele și ce ascund ele
| Rezultat | Cotă afișată | Probabilitate reală | Cotă corectă | Model |
|---|---|---|---|---|
| Universitatea Cluj | 2.62 | 35.4% | 2.73 | 36.6% |
| Egal | 3.2 | 29.0% | 3.77 | 26.5% |
| Rapid | 2.6 | 35.7% | 2.71 | 36.9% |
Marja operatorului pe această partidă este de 7.9%, iar coloana „probabilitate reală” o are deja scoasă. Cum se scoate, pe larg, în cum calculăm probabilitățile.
Cine are prima șansă
| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Victorie Universitatea Cluj | 36.6% | 2.73 |
| Egal | 26.5% | 3.77 |
| Victorie Rapid | 36.9% | 2.71 |
| Șansă dublă 1X | 63.1% | 1.58 |
| Șansă dublă X2 | 63.4% | 1.58 |
| Șansă dublă 12 | 73.5% | 1.36 |
Diferența dintre cele două echipe este sub opt puncte procentuale, deci partida se anunță echilibrată și rezultatul de egalitate rămâne o variantă serioasă.
Câte goluri se așteaptă

| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 1.5 goluri | 72.9% | 1.37 |
| Sub 1.5 goluri | 27.1% | 3.69 |
| Peste 2.5 goluri | 47.6% | 2.1 |
| Sub 2.5 goluri | 52.4% | 1.91 |
| Peste 3.5 goluri | 26.0% | 3.85 |
| Sub 3.5 goluri | 74.0% | 1.35 |
| Ambele echipe înscriu | 52.5% | 1.9 |
| Gol în prima repriză | 68.7% | 1.46 |
Modelul împarte cele 2.58 goluri așteptate în 1.29 pentru Universitatea Cluj și 1.29 pentru Rapid.
Verificare independentă: pentru „ambele echipe înscriu” modelul indică 52.5%, piața 53.3%, deci o diferență de 0.8 puncte procentuale.
Scorurile cele mai probabile
| Scor | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| 1-1 | 12.6% | 7.93 |
| 0-1 | 9.8% | 10.21 |
| 1-0 | 9.8% | 10.25 |
| 1-2 | 8.2% | 12.27 |
| 2-1 | 8.1% | 12.32 |
| 0-0 | 7.6% | 13.19 |
Cel mai probabil scor este 1-1, dar cu doar 12.6%.
Istoricul întâlnirilor: Universitatea Cluj vs Rapid
Cele două echipe s-au întâlnit de 16 ori în meciurile înregistrate, cu 7 victorii pentru Universitatea Cluj, 4 pentru Rapid și 5 rezultate de egalitate. S-au marcat în medie 1.88 goluri pe partidă.
| Data | Meci | Scor | Competiție |
|---|---|---|---|
| 09.05.2026 | Universitatea Cluj – Rapid | 1 – 0 | Liga I |
| 05.04.2026 | Rapid – Universitatea Cluj | 1 – 2 | Liga I |
| 31.01.2026 | Rapid – Universitatea Cluj | 0 – 2 | Liga I |
| 12.09.2025 | Universitatea Cluj – Rapid | 0 – 0 | Liga I |
| 24.05.2025 | Universitatea Cluj – Rapid | 2 – 2 | Liga I |
| 19.04.2025 | Rapid – Universitatea Cluj | 0 – 2 | Liga I |
Forma recentă a echipelor
| Echipă | Ultimele meciuri | V-E-Î | Puncte | Goluri |
|---|---|---|---|---|
| Universitatea Cluj | VVVI | 3-0-1 | 9 | 8-5 |
Șirul este citit de la cel mai recent meci către cel mai vechi, din ultimele 4 partide urmărite de noi în competițiile pe care le acoperim. Nu este forma pe tot sezonul.
Cornere
Din linia de 10.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 10.0 cornere pentru toată partida.
| Cornere | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 8.5 cornere | 66.6% | 1.5 |
| Peste 9.5 cornere | 54.1% | 1.85 |
| Peste 10.5 cornere | 41.6% | 2.41 |
| Peste 11.5 cornere | 30.2% | 3.31 |
Cartonașe
Din linia de 4.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 4.6 cartonașe pentru toată partida.
| Cartonașe | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 3.0 cartonașe | 66.8% | 1.5 |
| Peste 4.0 cartonașe | 48.0% | 2.08 |
| Peste 5.0 cartonașe | 30.8% | 3.25 |
| Peste 6.0 cartonașe | 17.7% | 5.64 |
Întrebări frecvente despre Universitatea Cluj vs Rapid
La ce oră se joacă Universitatea Cluj vs Rapid?
Partida Universitatea Cluj vs Rapid începe luni, 12 octombrie 2026, de la ora 21:00, pe Cluj Arena din Cluj Napoca.
Cine este favorit la Universitatea Cluj vs Rapid?
După eliminarea marjei din cote, Rapid are cea mai mare probabilitate, 36.9%. Pentru comparație, celelalte două variante au 36.6% și 26.5%.
Câte goluri se așteaptă în acest meci?
Modelul estimează un total de 2.58 goluri. Probabilitatea ca partida să treacă de 2.5 goluri este de 47.6%, iar cea ca ambele echipe să înscrie este de 52.5%.
Dați ponturi la Universitatea Cluj vs Rapid?
Nu. Arătăm probabilitățile care rezultă din cotele pieței după eliminarea marjei. Fotbalul rămâne imprevizibil, iar pariurile sunt permise doar peste 18 ani.
Metoda, pe larg, în cum calculăm probabilitățile. Restul meciurilor zilei sunt pe programul complet al meciurilor.
Celelalte meciuri de azi
Analizele celorlalte partide de azi, construite cu același model:
- 18:00 SuperLiga: FC Argeș Pitești vs CFR Cluj, analiză și cote
- 19:30 Serie A: Atalanta vs Venezia, analiză și cote
- 20:00 Eliteserien: KFUM Oslo vs Valerenga, analiză și cote
- 21:45 Serie A: Torino vs Udinese, analiză și cote
- 22:00 LaLiga: Levante vs Sevilla, analiză și cote
- 22:00 Premier League: Coventry vs Newcastle, analiză și cote
Vezi și programul complet al meciurilor, cu ora de start, scorul la pauză și scorul final, din toate competițiile urmărite.
Cum s-a terminat Universitatea Cluj vs Rapid
Final: Universitatea Cluj 3 – 4 Rapid
La pauză a fost 1 – 2.
Fazele importante
- 2′ gol, Issouf Macalou (Universitatea Cluj)
- 13′ gol, Mohammed·Kamara (Rapid)
- 24′ gol, Filip Stojiljković (Rapid)
- 50′ gol, Filip Stojiljković (Rapid)
- 54′ gol, Mouhamadou Drammeh (Universitatea Cluj)
- 81′ gol, Dorin Codrea (Universitatea Cluj)
- 88′ gol, Razvan Onea (Rapid)
| Statistică | Universitatea Cluj – Rapid |
|---|---|
| Posesie | 65% – 35% |
| Șuturi | 17 – 10 |
| Șuturi pe poartă | 4 – 5 |
| Cornere | 11 – 5 |
Ce spusese modelul înainte de meci
| Ce s-a întâmplat | Probabilitate dată înainte | Observație |
|---|---|---|
| Rezultat: Rapid | 36.9% | 2.71 |
| Scor exact: 3-4 | 0.3% | in afara primelor 6 |
| Total goluri: 7 | peste 2.5 era 47.6% | s-a jucat peste 2.5 |
| Ambele au inscris: da | 52.5% | modelul inclina spre da |




