Aston Villa vs Fenerbahçe se joacă miercuri, 14 octombrie 2026, de la ora 22:00, pe Villa Park din Birmingham, în League Stage – 2 din Champions League. Mai jos sunt cotele curățate de marjă și probabilitățile care rezultă din ele.
Pe scurt, piața înclină spre Aston Villa, cu o probabilitate de 56.3% după eliminarea marjei, iar totalul de goluri așteptat este de 3.11.
18+ | Conținut informativ și de divertisment. Cifrele din acest articol sunt estimări statistice derivate din cotele pieței. Nu sunt certitudini, nu sunt sfaturi financiare și niciun rezultat sportiv nu poate fi prezis. Prin urmare, joacă doar sume pe care ți le permiți să le pierzi și oprește-te când nu mai este distractiv. Ajutor gratuit și confidențial la jocresponsabil.ro, iar lista operatorilor licențiați este publicată de ONJN.
Aston Villa vs Fenerbahçe: datele partidei
| Detaliu | Informație |
|---|---|
| Competiție | Champions League (Europa), League Stage – 2 |
| Data și ora | miercuri, 14 octombrie 2026, ora 22:00 |
| Stadion | Villa Park, Birmingham |
| Cote 1 / X / 2 | 1.75 / 4.15 / 4.7 |

Cotele și ce ascund ele
| Rezultat | Cotă afișată | Probabilitate reală | Cotă corectă | Model |
|---|---|---|---|---|
| Aston Villa | 1.75 | 55.7% | 1.78 | 56.3% |
| Egal | 4.15 | 23.5% | 4.58 | 21.8% |
| Fenerbahçe | 4.7 | 20.8% | 4.57 | 21.9% |
Marja operatorului pe această partidă este de 2.5%, iar coloana „probabilitate reală” o are deja scoasă. Cum se scoate, pe larg, în cum calculăm probabilitățile.
Cine are prima șansă
| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Victorie Aston Villa | 56.3% | 1.78 |
| Egal | 21.8% | 4.58 |
| Victorie Fenerbahçe | 21.9% | 4.57 |
| Șansă dublă 1X | 78.1% | 1.28 |
| Șansă dublă X2 | 43.7% | 2.29 |
| Șansă dublă 12 | 78.2% | 1.28 |
Dezechilibrul este mare, iar piața tratează partida ca pe una cu un singur rezultat probabil. Tocmai de aceea cotele pe favorit sunt mici.
Câte goluri se așteaptă

| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 1.5 goluri | 81.6% | 1.23 |
| Sub 1.5 goluri | 18.4% | 5.44 |
| Peste 2.5 goluri | 60.0% | 1.67 |
| Sub 2.5 goluri | 40.0% | 2.5 |
| Peste 3.5 goluri | 37.6% | 2.66 |
| Sub 3.5 goluri | 62.4% | 1.6 |
| Ambele echipe înscriu | 58.6% | 1.71 |
| Gol în prima repriză | 75.3% | 1.33 |
Modelul împarte cele 3.11 goluri așteptate în 1.96 pentru Aston Villa și 1.15 pentru Fenerbahçe.
Verificare independentă: pentru „ambele echipe înscriu” modelul indică 58.6%, piața 59.4%, deci o diferență de 0.8 puncte procentuale.
Scorurile cele mai probabile
| Scor | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| 1-1 | 10.1% | 9.94 |
| 2-1 | 9.9% | 10.14 |
| 1-0 | 8.8% | 11.39 |
| 2-0 | 8.6% | 11.62 |
| 3-1 | 6.4% | 15.53 |
| 1-2 | 5.8% | 17.35 |
Cel mai probabil scor este 1-1, dar cu doar 10.1%.
Istoricul întâlnirilor: Aston Villa vs Fenerbahçe
Cele două echipe s-au întâlnit de 1 ori în meciurile înregistrate, cu 1 victorii pentru Aston Villa, 0 pentru Fenerbahçe și 0 rezultate de egalitate. S-au marcat în medie 1.00 goluri pe partidă.
| Data | Meci | Scor | Competiție |
|---|---|---|---|
| 22.01.2026 | Fenerbahçe – Aston Villa | 0 – 1 | UEFA Europa League |
Istoricul direct este unul închis, cu puține goluri.
Forma recentă a echipelor
| Echipă | Ultimele meciuri | V-E-Î | Puncte | Goluri |
|---|---|---|---|---|
| Aston Villa | EVIV | 2-1-1 | 7 | 9-8 |
Șirul este citit de la cel mai recent meci către cel mai vechi, din ultimele 4 partide urmărite de noi în competițiile pe care le acoperim. Nu este forma pe tot sezonul.
Cornere
Din linia de 10.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 10.4 cornere pentru toată partida.
| Cornere | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 9.0 cornere | 59.1% | 1.69 |
| Peste 10.0 cornere | 46.7% | 2.14 |
| Peste 11.0 cornere | 34.9% | 2.86 |
| Peste 12.0 cornere | 24.8% | 4.04 |
Cartonașe
Din linia de 4.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 4.2 cartonașe pentru toată partida.
| Cartonașe | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 2.5 cartonașe | 79.3% | 1.26 |
| Peste 3.5 cartonașe | 61.0% | 1.64 |
| Peste 4.5 cartonașe | 41.6% | 2.41 |
| Peste 5.5 cartonașe | 25.1% | 3.98 |
Întrebări frecvente despre Aston Villa vs Fenerbahçe
La ce oră se joacă Aston Villa vs Fenerbahçe?
Partida Aston Villa vs Fenerbahçe începe miercuri, 14 octombrie 2026, de la ora 22:00, pe Villa Park din Birmingham.
Cine este favorit la Aston Villa vs Fenerbahçe?
După eliminarea marjei din cote, Aston Villa are cea mai mare probabilitate, 56.3%. Pentru comparație, celelalte două variante au 21.9% și 21.8%.
Câte goluri se așteaptă în acest meci?
Modelul estimează un total de 3.11 goluri. Probabilitatea ca partida să treacă de 2.5 goluri este de 60.0%, iar cea ca ambele echipe să înscrie este de 58.6%.
Dați ponturi la Aston Villa vs Fenerbahçe?
Nu. Arătăm probabilitățile care rezultă din cotele pieței după eliminarea marjei. Fotbalul rămâne imprevizibil, iar pariurile sunt permise doar peste 18 ani.
Metoda, pe larg, în cum calculăm probabilitățile. Restul meciurilor zilei sunt pe programul complet al meciurilor.
Celelalte meciuri de azi
Analizele celorlalte partide de azi, construite cu același model:
- 19:45 Champions League: Feyenoord vs Como, analiză și cote
- 19:45 Champions League: Lask Linz vs Liverpool, analiză și cote
- 22:00 Champions League: AS Roma vs Real Madrid, analiză și cote
- 22:00 Champions League: Real Betis vs FC Porto, analiză și cote
- 22:00 Champions League: Bodo/Glimt vs Borussia Dortmund, analiză și cote
- 22:00 Champions League: Manchester City vs Paris Saint Germain, analiză și cote
- 22:00 Champions League: Shakhtar Donetsk vs AEK Athens FC, analiză și cote
- 22:00 Champions League: Slovan Bratislava vs VfB Stuttgart, analiză și cote
Vezi și programul complet al meciurilor, cu ora de start, scorul la pauză și scorul final, din toate competițiile urmărite.
Cum s-a terminat Aston Villa vs Fenerbahçe
Final: Aston Villa 6 – 0 Fenerbahçe
La pauză a fost 3 – 0.
Fazele importante
- 12′ gol, Johan Manzambi (Aston Villa)
- 31′ gol, Nicolas Jackson (Aston Villa)
- 39′ gol, Nicolas Jackson (Aston Villa)
- 68′ gol, Ross Barkley (Aston Villa)
- 72′ gol, Ross Barkley (Aston Villa)
- 90′ gol, Tammy Abraham (Aston Villa)
| Statistică | Aston Villa – Fenerbahçe |
|---|---|
| Posesie | 45% – 55% |
| Șuturi | 20 – 15 |
| Șuturi pe poartă | 11 – 4 |
| Cornere | 9 – 7 |
Ce spusese modelul înainte de meci
| Ce s-a întâmplat | Probabilitate dată înainte | Observație |
|---|---|---|
| Rezultat: Aston Villa | 56.3% | 1.78 |
| Scor exact: 6-0 | 0.4% | in afara primelor 6 |
| Total goluri: 6 | peste 2.5 era 60.0% | s-a jucat peste 2.5 |
| Ambele au inscris: nu | 58.6% | modelul inclina spre da |




