Universitatea Craiova vs Farul Constanța se joacă duminică, 18 octombrie 2026, de la ora 21:00, pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, în etapa 12 din SuperLiga. Mai jos sunt cotele curățate de marjă și probabilitățile care rezultă din ele.
Pe scurt, piața înclină spre Universitatea Craiova, cu o probabilitate de 63.4% după eliminarea marjei, iar totalul de goluri așteptat este de 2.92.
18+ | Conținut informativ și de divertisment. Cifrele din acest articol sunt estimări statistice derivate din cotele pieței. Nu sunt certitudini, nu sunt sfaturi financiare și niciun rezultat sportiv nu poate fi prezis. Prin urmare, joacă doar sume pe care ți le permiți să le pierzi și oprește-te când nu mai este distractiv. Ajutor gratuit și confidențial la jocresponsabil.ro, iar lista operatorilor licențiați este publicată de ONJN.
Universitatea Craiova vs Farul Constanța: datele partidei
| Detaliu | Informație |
|---|---|
| Competiție | SuperLiga (România), etapa 12 |
| Data și ora | duminică, 18 octombrie 2026, ora 21:00 |
| Stadion | Stadionul Ion Oblemenco, Craiova |
| Cote 1 / X / 2 | 1.42 / 3.9 / 6.25 |

Cotele și ce ascund ele
| Rezultat | Cotă afișată | Probabilitate reală | Cotă corectă | Model |
|---|---|---|---|---|
| Universitatea Craiova | 1.42 | 62.8% | 1.58 | 63.4% |
| Egal | 3.9 | 22.9% | 4.83 | 20.7% |
| Farul Constanța | 6.25 | 14.3% | 6.27 | 15.9% |
Marja operatorului pe această partidă este de 12.1%, iar coloana „probabilitate reală” o are deja scoasă. Cum se scoate, pe larg, în cum calculăm probabilitățile.
Cine are prima șansă
| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Victorie Universitatea Craiova | 63.4% | 1.58 |
| Egal | 20.7% | 4.83 |
| Victorie Farul Constanța | 15.9% | 6.27 |
| Șansă dublă 1X | 84.1% | 1.19 |
| Șansă dublă X2 | 36.6% | 2.73 |
| Șansă dublă 12 | 79.3% | 1.26 |
Dezechilibrul este mare, iar piața tratează partida ca pe una cu un singur rezultat probabil. Tocmai de aceea cotele pe favorit sunt mici.
Câte goluri se așteaptă

| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 1.5 goluri | 78.8% | 1.27 |
| Sub 1.5 goluri | 21.2% | 4.72 |
| Peste 2.5 goluri | 55.8% | 1.79 |
| Sub 2.5 goluri | 44.2% | 2.26 |
| Peste 3.5 goluri | 33.4% | 2.99 |
| Sub 3.5 goluri | 66.6% | 1.5 |
| Ambele echipe înscriu | 51.4% | 1.94 |
| Gol în prima repriză | 73.1% | 1.37 |
Modelul împarte cele 2.92 goluri așteptate în 2.02 pentru Universitatea Craiova și 0.90 pentru Farul Constanța.
Verificare independentă: pentru „ambele echipe înscriu” modelul indică 51.4%, piața 50.0%, deci o diferență de 1.4 puncte procentuale.
Scorurile cele mai probabile
| Scor | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| 2-0 | 11.0% | 9.08 |
| 1-0 | 10.9% | 9.16 |
| 2-1 | 9.9% | 10.1 |
| 1-1 | 9.8% | 10.19 |
| 3-0 | 7.4% | 13.5 |
| 3-1 | 6.7% | 15.02 |
Cel mai probabil scor este 2-0, dar cu doar 11.0%.
Istoricul întâlnirilor: Universitatea Craiova vs Farul Constanța
Cele două echipe s-au întâlnit de 17 ori în meciurile înregistrate, cu 7 victorii pentru Universitatea Craiova, 8 pentru Farul Constanța și 2 rezultate de egalitate. S-au marcat în medie 3.41 goluri pe partidă.
| Data | Meci | Scor | Competiție |
|---|---|---|---|
| 01.02.2026 | Farul Constanța – Universitatea Craiova | 4 – 1 | Liga I |
| 14.09.2025 | Universitatea Craiova – Farul Constanța | 2 – 0 | Liga I |
| 01.03.2025 | Universitatea Craiova – Farul Constanța | 1 – 0 | Liga I |
| 28.10.2024 | Farul Constanța – Universitatea Craiova | 3 – 2 | Liga I |
| 13.05.2024 | Farul Constanța – Universitatea Craiova | 3 – 3 | Liga I |
| 12.04.2024 | Universitatea Craiova – Farul Constanța | 1 – 2 | Liga I |
Istoricul direct este unul cu multe goluri, peste media obișnuită a unui meci de fotbal.
Forma recentă a echipelor
| Echipă | Ultimele meciuri | V-E-Î | Puncte | Goluri |
|---|---|---|---|---|
| Universitatea Craiova | EVVV | 3-1-0 | 10 | 11-1 |
Șirul este citit de la cel mai recent meci către cel mai vechi, din ultimele 4 partide urmărite de noi în competițiile pe care le acoperim. Nu este forma pe tot sezonul.
Cornere
Din linia de 9.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 9.8 cornere pentru toată partida.
| Cornere | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 8.5 cornere | 64.1% | 1.56 |
| Peste 9.5 cornere | 51.3% | 1.95 |
| Peste 10.5 cornere | 38.8% | 2.57 |
| Peste 11.5 cornere | 27.8% | 3.6 |
Întrebări frecvente despre Universitatea Craiova vs Farul Constanța
La ce oră se joacă Universitatea Craiova vs Farul Constanța?
Partida Universitatea Craiova vs Farul Constanța începe duminică, 18 octombrie 2026, de la ora 21:00, pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova.
Cine este favorit la Universitatea Craiova vs Farul Constanța?
După eliminarea marjei din cote, Universitatea Craiova are cea mai mare probabilitate, 63.4%. Pentru comparație, celelalte două variante au 20.7% și 15.9%.
Câte goluri se așteaptă în acest meci?
Modelul estimează un total de 2.92 goluri. Probabilitatea ca partida să treacă de 2.5 goluri este de 55.8%, iar cea ca ambele echipe să înscrie este de 51.4%.
Dați ponturi la Universitatea Craiova vs Farul Constanța?
Nu. Arătăm probabilitățile care rezultă din cotele pieței după eliminarea marjei. Fotbalul rămâne imprevizibil, iar pariurile sunt permise doar peste 18 ani.
Metoda, pe larg, în cum calculăm probabilitățile. Restul meciurilor zilei sunt pe programul complet al meciurilor.
Celelalte meciuri de azi
Analizele celorlalte partide de azi, construite cu același model:
- 13:30 Serie A: Udinese vs Lecce, analiză și cote
- 15:00 LaLiga: Osasuna vs Racing Santander, analiză și cote
- 16:00 Ligue 1: Angers vs Marseille, analiză și cote
- 16:00 Premier League: Bournemouth vs Sunderland, analiză și cote
- 16:00 Premier League: Brighton vs Crystal Palace, analiză și cote
- 16:00 Premier League: Leeds vs Manchester United, analiză și cote
- 16:00 Serie A: Fiorentina vs Como, analiză și cote
- 16:30 Bundesliga: Bayer Leverkusen vs SC Freiburg, analiză și cote
- 17:15 LaLiga: Celta Vigo vs Alaves, analiză și cote
- 18:15 Ligue 1: Le Havre vs Auxerre, analiză și cote
- 18:15 SuperLiga: UTA Arad vs CFR Cluj, analiză și cote
- 18:30 Bundesliga: Borussia Mönchengladbach vs 1899 Hoffenheim, analiză și cote
- 20:15 Eliteserien: Tromso vs KFUM Oslo, analiză și cote
- 21:00 Eredivisie: NEC Nijmegen vs Fortuna Sittard, analiză și cote
- 21:45 Ligue 1: Lyon vs Nice, analiză și cote
- 21:45 Serie A: Juventus vs Lazio, analiză și cote
- 22:00 LaLiga: Real Madrid vs Sevilla, analiză și cote
Vezi și programul complet al meciurilor, cu ora de start, scorul la pauză și scorul final, din toate competițiile urmărite.
Cum s-a terminat Universitatea Craiova vs Farul Constanța
Final: Universitatea Craiova 2 – 0 Farul Constanța
La pauză a fost 1 – 0.
Fazele importante
- 16′ gol, Simon Elisor (Universitatea Craiova)
- 87′ gol, Oleksandr Romanchuk (Universitatea Craiova)
| Statistică | Universitatea Craiova – Farul Constanța |
|---|---|
| Posesie | 48% – 52% |
| Șuturi | 16 – 8 |
| Șuturi pe poartă | 7 – 2 |
| Cornere | 3 – 2 |
Ce spusese modelul înainte de meci
| Ce s-a întâmplat | Probabilitate dată înainte | Observație |
|---|---|---|
| Rezultat: Universitatea Craiova | 63.4% | 1.58 |
| Scor exact: 2-0 | 11.0% | locul 1 in top |
| Total goluri: 2 | peste 2.5 era 55.8% | s-a jucat sub 2.5 |
| Ambele au inscris: nu | 51.4% | modelul inclina spre da |




