Celta Vigo vs Alaves se joacă duminică, 18 octombrie 2026, de la ora 17:15, pe Municipal de Balaídos din Vigo, în etapa 9 din LaLiga. Mai jos sunt cotele curățate de marjă și probabilitățile care rezultă din ele.
Pe scurt, piața înclină spre Celta Vigo, cu o probabilitate de 43.4% după eliminarea marjei, iar totalul de goluri așteptat este de 2.44.
18+ | Conținut informativ și de divertisment. Cifrele din acest articol sunt estimări statistice derivate din cotele pieței. Nu sunt certitudini, nu sunt sfaturi financiare și niciun rezultat sportiv nu poate fi prezis. Prin urmare, joacă doar sume pe care ți le permiți să le pierzi și oprește-te când nu mai este distractiv. Ajutor gratuit și confidențial la jocresponsabil.ro, iar lista operatorilor licențiați este publicată de ONJN.
Celta Vigo vs Alaves: datele partidei
| Detaliu | Informație |
|---|---|
| Competiție | LaLiga (Spania), etapa 9 |
| Data și ora | duminică, 18 octombrie 2026, ora 17:15 |
| Stadion | Municipal de Balaídos, Vigo |
| Cote 1 / X / 2 | 2.2 / 3.25 / 3.3 |

Cotele și ce ascund ele
| Rezultat | Cotă afișată | Probabilitate reală | Cotă corectă | Model |
|---|---|---|---|---|
| Celta Vigo | 2.2 | 42.7% | 2.3 | 43.4% |
| Egal | 3.25 | 28.9% | 3.7 | 27.0% |
| Alaves | 3.3 | 28.4% | 3.39 | 29.5% |
Marja operatorului pe această partidă este de 6.5%, iar coloana „probabilitate reală” o are deja scoasă. Cum se scoate, pe larg, în cum calculăm probabilitățile.
Cine are prima șansă
| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Victorie Celta Vigo | 43.4% | 2.3 |
| Egal | 27.0% | 3.7 |
| Victorie Alaves | 29.5% | 3.39 |
| Șansă dublă 1X | 70.5% | 1.42 |
| Șansă dublă X2 | 56.6% | 1.77 |
| Șansă dublă 12 | 73.0% | 1.37 |
Există un favorit, însă avantajul nu este suficient de mare încât meciul să fie considerat închis dinainte.
Câte goluri se așteaptă

| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 1.5 goluri | 70.0% | 1.43 |
| Sub 1.5 goluri | 30.0% | 3.33 |
| Peste 2.5 goluri | 44.0% | 2.27 |
| Sub 2.5 goluri | 56.0% | 1.79 |
| Peste 3.5 goluri | 22.9% | 4.36 |
| Sub 3.5 goluri | 77.1% | 1.3 |
| Ambele echipe înscriu | 49.0% | 2.04 |
| Gol în prima repriză | 66.6% | 1.5 |
Modelul împarte cele 2.44 goluri așteptate în 1.36 pentru Celta Vigo și 1.07 pentru Alaves.
Verificare independentă: pentru „ambele echipe înscriu” modelul indică 49.0%, piața 50.0%, deci o diferență de 1.0 puncte procentuale.
Scorurile cele mai probabile
| Scor | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| 1-1 | 12.8% | 7.82 |
| 1-0 | 11.9% | 8.39 |
| 0-1 | 9.4% | 10.67 |
| 0-0 | 8.7% | 11.45 |
| 2-1 | 8.7% | 11.46 |
| 2-0 | 8.1% | 12.3 |
Cel mai probabil scor este 1-1, dar cu doar 12.8%.
Istoricul întâlnirilor: Celta Vigo vs Alaves
Cele două echipe s-au întâlnit de 18 ori în meciurile înregistrate, cu 9 victorii pentru Celta Vigo, 6 pentru Alaves și 3 rezultate de egalitate. S-au marcat în medie 2.72 goluri pe partidă.
| Data | Meci | Scor | Competiție |
|---|---|---|---|
| 22.03.2026 | Celta Vigo – Alaves | 3 – 4 | La Liga |
| 22.11.2025 | Alaves – Celta Vigo | 0 – 1 | La Liga |
| 27.01.2025 | Alaves – Celta Vigo | 1 – 1 | La Liga |
| 16.08.2024 | Celta Vigo – Alaves | 2 – 1 | La Liga |
| 27.04.2024 | Alaves – Celta Vigo | 3 – 0 | La Liga |
| 28.09.2023 | Celta Vigo – Alaves | 1 – 1 | La Liga |
Forma recentă a echipelor
| Echipă | Ultimele meciuri | V-E-Î | Puncte | Goluri |
|---|---|---|---|---|
| Celta Vigo | IVIEE | 1-2-2 | 5 | 8-5 |
| Alaves | IEII | 0-1-3 | 1 | 2-5 |
Șirul este citit de la cel mai recent meci către cel mai vechi, din ultimele câteva partide urmărite de noi în competițiile pe care le acoperim. Nu este forma pe tot sezonul.
Cornere
Din linia de 9.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 9.4 cornere pentru toată partida.
| Cornere | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 8.0 cornere | 59.5% | 1.68 |
| Peste 9.0 cornere | 46.4% | 2.16 |
| Peste 10.0 cornere | 34.1% | 2.93 |
| Peste 11.0 cornere | 23.6% | 4.23 |
Cartonașe
Din linia de 4.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 4.8 cartonașe pentru toată partida.
| Cartonașe | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 3.5 cartonașe | 69.8% | 1.43 |
| Peste 4.5 cartonașe | 51.5% | 1.94 |
| Peste 5.5 cartonașe | 34.0% | 2.94 |
| Peste 6.5 cartonașe | 20.2% | 4.94 |
Întrebări frecvente despre Celta Vigo vs Alaves
La ce oră se joacă Celta Vigo vs Alaves?
Partida Celta Vigo vs Alaves începe duminică, 18 octombrie 2026, de la ora 17:15, pe Municipal de Balaídos din Vigo.
Cine este favorit la Celta Vigo vs Alaves?
După eliminarea marjei din cote, Celta Vigo are cea mai mare probabilitate, 43.4%. Pentru comparație, celelalte două variante au 29.5% și 27.0%.
Câte goluri se așteaptă în acest meci?
Modelul estimează un total de 2.44 goluri. Probabilitatea ca partida să treacă de 2.5 goluri este de 44.0%, iar cea ca ambele echipe să înscrie este de 49.0%.
Dați ponturi la Celta Vigo vs Alaves?
Nu. Arătăm probabilitățile care rezultă din cotele pieței după eliminarea marjei. Fotbalul rămâne imprevizibil, iar pariurile sunt permise doar peste 18 ani.
Metoda, pe larg, în cum calculăm probabilitățile. Restul meciurilor zilei sunt pe programul complet al meciurilor.
Celelalte meciuri de azi
Analizele celorlalte partide de azi, construite cu același model:
- 13:30 Serie A: Udinese vs Lecce, analiză și cote
- 15:00 LaLiga: Osasuna vs Racing Santander, analiză și cote
- 16:00 Ligue 1: Angers vs Marseille, analiză și cote
- 16:00 Premier League: Bournemouth vs Sunderland, analiză și cote
- 16:00 Premier League: Brighton vs Crystal Palace, analiză și cote
- 16:00 Premier League: Leeds vs Manchester United, analiză și cote
- 16:00 Serie A: Fiorentina vs Como, analiză și cote
- 16:30 Bundesliga: Bayer Leverkusen vs SC Freiburg, analiză și cote
- 18:15 Ligue 1: Le Havre vs Auxerre, analiză și cote
- 18:15 SuperLiga: UTA Arad vs CFR Cluj, analiză și cote
- 18:30 Bundesliga: Borussia Mönchengladbach vs 1899 Hoffenheim, analiză și cote
- 20:15 Eliteserien: Tromso vs KFUM Oslo, analiză și cote
- 21:00 Eredivisie: NEC Nijmegen vs Fortuna Sittard, analiză și cote
- 21:00 SuperLiga: Universitatea Craiova vs Farul Constanța, analiză și cote
- 21:45 Ligue 1: Lyon vs Nice, analiză și cote
- 21:45 Serie A: Juventus vs Lazio, analiză și cote
- 22:00 LaLiga: Real Madrid vs Sevilla, analiză și cote
Vezi și programul complet al meciurilor, cu ora de start, scorul la pauză și scorul final, din toate competițiile urmărite.
Cum s-a terminat Celta Vigo vs Alaves
Final: Celta Vigo 2 – 1 Alaves
La pauză a fost 0 – 0.
Fazele importante
- 53′ gol, Ferran Jutglà (Celta Vigo)
- 71′ gol, Javier Rodríguez Galiano (Celta Vigo)
- 87′ gol, Hugo Novoa Ramos (Alaves)
| Statistică | Celta Vigo – Alaves |
|---|---|
| Posesie | 48% – 52% |
| Șuturi | 6 – 20 |
| Șuturi pe poartă | 3 – 9 |
| Cornere | 0 – 4 |
Ce spusese modelul înainte de meci
| Ce s-a întâmplat | Probabilitate dată înainte | Observație |
|---|---|---|
| Rezultat: Celta Vigo | 43.4% | 2.3 |
| Scor exact: 2-1 | 8.7% | locul 5 in top |
| Total goluri: 3 | peste 2.5 era 44.0% | s-a jucat peste 2.5 |
| Ambele au inscris: da | 49.0% | modelul inclina spre nu |




