Genoa vs Como se joacă vineri, 4 septembrie 2026, de la ora 21:45, pe Stadio Luigi Ferraris din Genoa, în etapa 3 din Serie A. Mai jos găsești cotele partidei curățate de marja operatorului, probabilitățile calculate pentru rezultat, goluri, cornere și cartonașe, precum și scorurile cele mai plauzibile. Toate cifrele provin dintr-un model statistic, nu dintr-o intuiție.
Pe scurt, piața înclină spre Como, cu o probabilitate de 55.1% după eliminarea marjei, iar totalul de goluri așteptat este de 2.54. Detaliile, însă, contează mai mult decât concluzia, așa că le luăm pe rând.
18+ | Conținut informativ și de divertisment. Cifrele din acest articol sunt estimări statistice derivate din cotele pieței. Nu sunt certitudini, nu sunt sfaturi financiare și niciun rezultat sportiv nu poate fi prezis. Prin urmare, joacă doar sume pe care ți le permiți să le pierzi și oprește-te când nu mai este distractiv. Ajutor gratuit și confidențial la jocresponsabil.ro, iar lista operatorilor licențiați este publicată de ONJN.
Genoa vs Como: datele partidei
| Detaliu | Informație |
|---|---|
| Competiție | Serie A (Italia), etapa 3 |
| Data și ora | vineri, 4 septembrie 2026, ora 21:45 |
| Stadion | Stadio Luigi Ferraris, Genoa |
| Cote 1 / X / 2 | 5.4 / 3.5 / 1.8 |

Cotele și ce ascund ele
| Rezultat | Cotă afișată | Probabilitate reală | Cotă corectă | Model |
|---|---|---|---|---|
| Genoa | 5.4 | 18.0% | 4.91 | 20.4% |
| Egal | 3.5 | 27.8% | 4.08 | 24.5% |
| Como | 1.8 | 54.1% | 1.81 | 55.1% |
Cotele afișate nu însumează niciodată 100%. Diferența, în cazul de față 2.6%, este partea reținută de operator indiferent cine câștigă. De aceea coloana „probabilitate reală” arată altfel decât simpla împărțire a unu la cotă: din ea am scos deja marja. Cu cât procentul acesta e mai mic, cu atât prețul este mai corect pentru jucător.
Cine are prima șansă
| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Victorie Genoa | 20.4% | 4.91 |
| Egal | 24.5% | 4.08 |
| Victorie Como | 55.1% | 1.81 |
| Șansă dublă 1X | 44.9% | 2.23 |
| Șansă dublă X2 | 79.6% | 1.26 |
| Șansă dublă 12 | 75.5% | 1.32 |
Dezechilibrul este mare, iar piața tratează partida ca pe una cu un singur rezultat probabil. Tocmai de aceea cotele pe favorit sunt mici.
Câte goluri se așteaptă

| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 1.5 goluri | 72.1% | 1.39 |
| Sub 1.5 goluri | 27.9% | 3.58 |
| Peste 2.5 goluri | 46.7% | 2.14 |
| Sub 2.5 goluri | 53.3% | 1.88 |
| Peste 3.5 goluri | 25.1% | 3.98 |
| Sub 3.5 goluri | 74.9% | 1.34 |
| Ambele echipe înscriu | 47.7% | 2.1 |
| Gol în prima repriză | 68.1% | 1.47 |
Modelul împarte cele 2.54 goluri așteptate în 0.89 pentru Genoa și 1.65 pentru Como. Din această împărțire ies automat toate pragurile de mai sus, pentru că ele descriu aceeași distribuție privită din unghiuri diferite.
Merită o verificare: pentru „ambele echipe înscriu” modelul indică 47.7%, iar cotele pieței, curățate de marjă, indică 50.0%. Diferența este de 2.3 puncte procentuale. Contează pentru că această piață nu a fost folosită la construirea modelului, deci reprezintă un test independent al calculului.
Scorurile cele mai probabile
| Scor | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| 0-1 | 13.0% | 7.71 |
| 1-1 | 11.6% | 8.62 |
| 0-2 | 10.7% | 9.36 |
| 1-2 | 9.6% | 10.47 |
| 0-0 | 7.9% | 12.69 |
| 1-0 | 7.0% | 14.2 |
Cel mai probabil scor este 0-1, dar cu doar 13.0%. Este util de reținut că într-un meci de fotbal nici cel mai probabil scor nu depășește de obicei pragul de 13%. Prin urmare, forma întregii distribuții spune mai mult decât vârful ei.
Cornere
Din linia de 10.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 8.9 cornere pentru toată partida.
| Cornere | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 7.5 cornere | 66.9% | 1.49 |
| Peste 8.5 cornere | 53.7% | 1.86 |
| Peste 9.5 cornere | 40.5% | 2.47 |
| Peste 10.5 cornere | 28.7% | 3.48 |
Cartonașe
Din linia de 4.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 4.1 cartonașe pentru toată partida.
| Cartonașe | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 2.5 cartonașe | 78.0% | 1.28 |
| Peste 3.5 cartonașe | 59.0% | 1.69 |
| Peste 4.5 cartonașe | 39.5% | 2.53 |
| Peste 5.5 cartonașe | 23.5% | 4.26 |
Ce poate schimba calculul
- Absențele anunțate în ultima oră, mai ales în atac sau în poarta echipei favorite.
- Programul încărcat: o echipă venită după un meci european are alt randament.
- Vremea. Ploaia și vântul reduc de obicei numărul de goluri și cresc numărul de faze fixe.
- Miza. Un antrenor care are nevoie de un punct joacă altfel decât unul care are nevoie de trei.
- Arbitrul, în special pentru piețele de cartonașe, unde stilul contează enorm.
Modelul nu vede niciunul dintre aceste lucruri. El descrie ce crede piața în momentul în care au fost citite cotele, adică o fotografie, nu o prezicere.
Întrebări frecvente despre Genoa vs Como
La ce oră se joacă Genoa vs Como?
Partida Genoa vs Como începe vineri, 4 septembrie 2026, de la ora 21:45, pe Stadio Luigi Ferraris din Genoa.
Cine este favorit la Genoa vs Como?
După eliminarea marjei din cote, Como are cea mai mare probabilitate, 55.1%. Pentru comparație, celelalte două variante au 24.5% și 20.4%.
Câte goluri se așteaptă în acest meci?
Modelul estimează un total de 2.54 goluri. Probabilitatea ca partida să treacă de 2.5 goluri este de 46.7%, iar cea ca ambele echipe să înscrie este de 47.7%.
Ce înseamnă „cotă corectă” din tabele?
Este cota care ar corespunde exact probabilității calculate, adică unu împărțit la probabilitate, fără nicio marjă adăugată. Comparând-o cu cota afișată vezi cât reține operatorul pe fiecare piață.
Dați ponturi la Genoa vs Como?
Nu. Expert Pariuri nu vinde ponturi și nu publică bilete. Arătăm probabilitățile care rezultă din cotele pieței după eliminarea marjei, plus metoda de calcul, ca să poți decide singur. Estimările sunt informative, fotbalul rămâne imprevizibil, iar pariurile sunt permise doar persoanelor de peste 18 ani.
Ce este și ce nu este această analiză
Nu vei găsi aici un pont și nici un bilet gata făcut. Nu îți spunem pe ce să pariezi, pentru că nimeni nu are cum să știe. Ce facem în schimb este să luăm cotele reale ale partidei, să scoatem din ele marja casei și să îți arătăm probabilitățile care rămân, împreună cu metoda prin care am ajuns la ele. Cifrele sunt verificabile, iar calculul este explicat mai jos, ca să îl poți reface singur.
Expert Pariuri este un site de știri și analize sportive. Nu vindem ponturi, nu vindem bilete și nu îți cerem bani pentru nimic din ce citești aici. Dacă vrei să înveți să citești singur o piață de pariuri, pornește de la ghidul de strategii de pariere. Analizele celorlalte partide sunt în toate analizele de meci, iar restul actualităților în secțiunea de știri.
Celelalte meciuri de azi
Analizele celorlalte partide de azi, construite cu același model:
- 20:00 Eliteserien: Aalesund vs Start, analiză și cote
- 20:00 Ligue 1: Lyon vs Auxerre, analiză și cote
- 20:30 SuperLiga: CFR Cluj vs Farul Constanța, analiză și cote
- 21:00 Eredivisie: Sparta Rotterdam vs PEC Zwolle, analiză și cote
- 21:30 Bundesliga: VfB Stuttgart vs 1. FC Köln, analiză și cote
- 21:30 LaLiga 2: Las Palmas vs Leganes, analiză și cote
- 21:45 Pro League: Lommel United vs Club Brugge KV, analiză și cote
- 22:00 LaLiga: Real Betis vs Real Madrid, analiză și cote
- 22:00 Premier League: Ipswich vs Liverpool, analiză și cote
Cum au fost calculate cifrele
Pornim de la cotele reale ale partidei și le scoatem marja operatorului. Din liniile de peste și sub goluri deducem totalul așteptat, iar din piața 1X2 aflăm cum se împarte acest total între cele două echipe. Cu cele două valori construim distribuția tuturor scorurilor posibile, iar restul piețelor se obțin însumând zonele potrivite din ea. Astfel, toate procentele din articol sunt coerente între ele, pentru că vin din același calcul.
Cum s-a terminat Genoa vs Como
Final: Genoa 1 – 4 Como
La pauză a fost 1 – 3.
Fazele importante
- 19′ gol, Milutin Osmajić (Genoa)
- 25′ gol, Martin Baturina (Como)
- 30′ gol, Assane Diao Diaoune (Como)
- 40′ gol, Nico Paz (Como)
- 78′ gol, Assane Diao Diaoune (Como)
| Statistică | Genoa – Como |
|---|---|
| Posesie | 38% – 62% |
| Șuturi | 11 – 20 |
| Șuturi pe poartă | 2 – 9 |
| Cornere | 5 – 4 |
Ce spusese modelul înainte de meci
| Ce s-a întâmplat | Probabilitate dată înainte | Observație |
|---|---|---|
| Rezultat: Como | 55.1% | 1.81 |
| Scor exact: 1-4 | 2.2% | in afara primelor 6 |
| Total goluri: 5 | peste 2.5 era 46.7% | s-a jucat peste 2.5 |
| Ambele au inscris: da | 47.7% | modelul inclina spre nu |
18+ și joc responsabil
18+ | Conținut informativ și de divertisment. Cifrele din acest articol sunt estimări statistice derivate din cotele pieței. Nu sunt certitudini, nu sunt sfaturi financiare și niciun rezultat sportiv nu poate fi prezis. Prin urmare, joacă doar sume pe care ți le permiți să le pierzi și oprește-te când nu mai este distractiv. Ajutor gratuit și confidențial la jocresponsabil.ro, iar lista operatorilor licențiați este publicată de ONJN.




