Heerenveen vs Excelsior se joacă vineri, 16 octombrie 2026, de la ora 21:00, pe Abe Lenstra Stadion din Heerenveen, în etapa 9 din Eredivisie. Mai jos sunt cotele curățate de marjă și probabilitățile care rezultă din ele.
Pe scurt, piața înclină spre Heerenveen, cu o probabilitate de 60.8% după eliminarea marjei, iar totalul de goluri așteptat este de 3.40.
18+ | Conținut informativ și de divertisment. Cifrele din acest articol sunt estimări statistice derivate din cotele pieței. Nu sunt certitudini, nu sunt sfaturi financiare și niciun rezultat sportiv nu poate fi prezis. Prin urmare, joacă doar sume pe care ți le permiți să le pierzi și oprește-te când nu mai este distractiv. Ajutor gratuit și confidențial la jocresponsabil.ro, iar lista operatorilor licențiați este publicată de ONJN.
Heerenveen vs Excelsior: datele partidei
| Detaliu | Informație |
|---|---|
| Competiție | Eredivisie (Țările de Jos), etapa 9 |
| Data și ora | vineri, 16 octombrie 2026, ora 21:00 |
| Stadion | Abe Lenstra Stadion, Heerenveen |
| Cote 1 / X / 2 | 1.62 / 4.4 / 5.5 |

Cotele și ce ascund ele
| Rezultat | Cotă afișată | Probabilitate reală | Cotă corectă | Model |
|---|---|---|---|---|
| Heerenveen | 1.62 | 60.1% | 1.64 | 60.8% |
| Egal | 4.4 | 22.1% | 5.05 | 19.8% |
| Excelsior | 5.5 | 17.7% | 5.16 | 19.4% |
Marja operatorului pe această partidă este de 2.6%, iar coloana „probabilitate reală” o are deja scoasă. Cum se scoate, pe larg, în cum calculăm probabilitățile.
Cine are prima șansă
| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Victorie Heerenveen | 60.8% | 1.64 |
| Egal | 19.8% | 5.05 |
| Victorie Excelsior | 19.4% | 5.16 |
| Șansă dublă 1X | 80.6% | 1.24 |
| Șansă dublă X2 | 39.2% | 2.55 |
| Șansă dublă 12 | 80.2% | 1.25 |
Dezechilibrul este mare, iar piața tratează partida ca pe una cu un singur rezultat probabil. Tocmai de aceea cotele pe favorit sunt mici.
Câte goluri se așteaptă

| Piață | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 1.5 goluri | 85.3% | 1.17 |
| Sub 1.5 goluri | 14.7% | 6.82 |
| Peste 2.5 goluri | 66.1% | 1.51 |
| Sub 2.5 goluri | 33.9% | 2.95 |
| Peste 3.5 goluri | 44.2% | 2.26 |
| Sub 3.5 goluri | 55.8% | 1.79 |
| Ambele echipe înscriu | 61.8% | 1.62 |
| Gol în prima repriză | 78.4% | 1.28 |
Modelul împarte cele 3.40 goluri așteptate în 2.22 pentru Heerenveen și 1.18 pentru Excelsior.
Verificare independentă: pentru „ambele echipe înscriu” modelul indică 61.8%, piața 63.4%, deci o diferență de 1.6 puncte procentuale.
Scorurile cele mai probabile
| Scor | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| 2-1 | 9.7% | 10.31 |
| 1-1 | 8.7% | 11.44 |
| 2-0 | 8.2% | 12.2 |
| 1-0 | 7.4% | 13.53 |
| 3-1 | 7.2% | 13.94 |
| 3-0 | 6.1% | 16.49 |
Cel mai probabil scor este 2-1, dar cu doar 9.7%.
Istoricul întâlnirilor: Heerenveen vs Excelsior
Cele două echipe s-au întâlnit de 23 ori în meciurile înregistrate, cu 14 victorii pentru Heerenveen, 6 pentru Excelsior și 3 rezultate de egalitate. S-au marcat în medie 3.04 goluri pe partidă.
| Data | Meci | Scor | Competiție |
|---|---|---|---|
| 07.03.2026 | Excelsior – Heerenveen | 1 – 2 | Eredivisie |
| 04.10.2025 | Heerenveen – Excelsior | 2 – 1 | Eredivisie |
| 19.01.2024 | Excelsior – Heerenveen | 3 – 0 | Eredivisie |
| 23.09.2023 | Heerenveen – Excelsior | 0 – 3 | Eredivisie |
| 13.05.2023 | Heerenveen – Excelsior | 0 – 0 | Eredivisie |
| 05.11.2022 | Excelsior – Heerenveen | 0 – 1 | Eredivisie |
Istoricul direct este unul cu multe goluri, peste media obișnuită a unui meci de fotbal.
Forma recentă a echipelor
| Echipă | Ultimele meciuri | V-E-Î | Puncte | Goluri |
|---|---|---|---|---|
| Heerenveen | IVE | 1-1-1 | 4 | 4-2 |
| Excelsior | EIE | 0-2-1 | 2 | 5-6 |
Șirul este citit de la cel mai recent meci către cel mai vechi, din ultimele 3 partide urmărite de noi în competițiile pe care le acoperim. Nu este forma pe tot sezonul.
Cornere
Din linia de 10.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 10.0 cornere pentru toată partida.
| Cornere | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 8.5 cornere | 66.6% | 1.5 |
| Peste 9.5 cornere | 54.1% | 1.85 |
| Peste 10.5 cornere | 41.6% | 2.41 |
| Peste 11.5 cornere | 30.2% | 3.31 |
Cartonașe
Din linia de 3.5 cotată de operator rezultă o medie estimată de 3.1 cartonașe pentru toată partida.
| Cartonașe | Probabilitate | Cotă corectă |
|---|---|---|
| Peste 1.5 cartonașe | 81.5% | 1.23 |
| Peste 2.5 cartonașe | 59.9% | 1.67 |
| Peste 3.5 cartonașe | 37.5% | 2.67 |
| Peste 4.5 cartonașe | 20.2% | 4.96 |
Întrebări frecvente despre Heerenveen vs Excelsior
La ce oră se joacă Heerenveen vs Excelsior?
Partida Heerenveen vs Excelsior începe vineri, 16 octombrie 2026, de la ora 21:00, pe Abe Lenstra Stadion din Heerenveen.
Cine este favorit la Heerenveen vs Excelsior?
După eliminarea marjei din cote, Heerenveen are cea mai mare probabilitate, 60.8%. Pentru comparație, celelalte două variante au 19.8% și 19.4%.
Câte goluri se așteaptă în acest meci?
Modelul estimează un total de 3.40 goluri. Probabilitatea ca partida să treacă de 2.5 goluri este de 66.1%, iar cea ca ambele echipe să înscrie este de 61.8%.
Dați ponturi la Heerenveen vs Excelsior?
Nu. Arătăm probabilitățile care rezultă din cotele pieței după eliminarea marjei. Fotbalul rămâne imprevizibil, iar pariurile sunt permise doar peste 18 ani.
Metoda, pe larg, în cum calculăm probabilitățile. Restul meciurilor zilei sunt pe programul complet al meciurilor.
Celelalte meciuri de azi
Analizele celorlalte partide de azi, construite cu același model:
- 18:00 SuperLiga: Oțelul Galați vs FK Csíkszereda, analiză și cote
- 21:30 Bundesliga: Eintracht Frankfurt vs 1. FC Köln, analiză și cote
- 21:45 Ligue 1: Le Mans vs Toulouse, analiză și cote
- 21:45 Serie A: Frosinone vs Sassuolo, analiză și cote
- 22:00 LaLiga: Deportivo La Coruna vs Levante, analiză și cote
Vezi și programul complet al meciurilor, cu ora de start, scorul la pauză și scorul final, din toate competițiile urmărite.
Cum s-a terminat Heerenveen vs Excelsior
Final: Heerenveen 4 – 0 Excelsior
La pauză a fost 1 – 0.
Fazele importante
- 11′ gol, Dylan Vente (Heerenveen)
- 54′ gol, Oliver Johansen Braude (Heerenveen)
- 84′ gol, Luca Oyen (Heerenveen)
- 88′ gol, Jacob Trenskow (Heerenveen)
| Statistică | Heerenveen – Excelsior |
|---|---|
| Posesie | 52% – 48% |
| Șuturi | 14 – 5 |
| Șuturi pe poartă | 7 – 1 |
| Cornere | 4 – 1 |
Ce spusese modelul înainte de meci
| Ce s-a întâmplat | Probabilitate dată înainte | Observație |
|---|---|---|
| Rezultat: Heerenveen | 60.8% | 1.64 |
| Scor exact: 4-0 | 3.4% | in afara primelor 6 |
| Total goluri: 4 | peste 2.5 era 66.1% | s-a jucat peste 2.5 |
| Ambele au inscris: nu | 61.8% | modelul inclina spre da |




